21 Mart 2017

Biçki Planı ve Kumaş Gereksinimi-Burda Dergilerinin Teknik Sayfalarında verilen Biçki Planının Kumaşa Uygulanması?Biçki Planı ve Kumaş Gereksinimi-Burda Dergilerinin Teknik Sayfalarında verilen Biçki Planının Kumaşa Uygulanması?

Biçki planı, örgü ve hav yönü, orijinal kumaşa göre kumaş seçimi, düz iplik çizgisinin bulunması ve kalıbın kumaş üzerine doğru biçimde yerleştirilmesi gibi her türlü teknik bilginin kumaş üzerinde uygulanması.

Biçki planı nedir? Hemen söyleyelim: Patron parçalarının orijinal kumaşın üzerine en uygun biçimde yerleştirilmesidir. Peki bu uygunluk nasıl sağlanır, orijinal kumaş ne demektir, kumaş gereksinimi nasıl tespit edilir?

Ve dikişin belki de en eğlenceli kısmı, kumaşlar… Bir kadının makyaj seçimleri gibi, kumaş seçimi de farklılıklar gösterebilir.

Tabii profesyonel bir dikiş için, doğru modele, doğru kumaş seçimi çok önemlidir. Gabardinden goblene, keçeden kadifeye kumaş türleri kadar, desenli ve havlı kumaşların doğru kesimi için önemli ipuçları bu videomuzda.
Yorum Gönder